AGILE – KWINTESENCJA ZARZĄDZANIA ZWINNEGO

O czym w ogóle mowa?

W potocznym użyciu, słowo „Agile” stało się właściwie synonimem wszelkich zwinnych metodyk zarządzania projektami, które, poza wyjściową branżą IT, bardzo rozpowszechniły się w najróżniejszych sektorach i zajmujących się rozmaitymi sprawami organizacjach. Jest tak nie bez przyczyny, metodyka o tej nazwie cieszy się bowiem olbrzymią popularnością, zdobywając wciąż uznanie kolejnych firm, menedżerów i szeregowych pracowników. Obecne w Agile zwinne zasady zarządzania okazują się świetną odpowiedzią na wyzwania, z którymi mierzy się współczesny biznes, dlatego sukces ten jest w pełni zrozumiały. Aby jednak lepiej go zrozumieć, musimy cofnąć się do 11 lutego 2001 roku kiedy to w ośrodku wypoczynkowym Snowbird w USA grupa programistów ogłosiła Manifest Agile – deklarację wspólnych zasad dla zwinnych metod tworzenia oprogramowania.

Agile – zwinne zarządzanie projektami w pigułce

Spotkanie, którego zwieńczeniem stał się Manifest Agile, wynikało z potrzeby odnalezienia nowego paradygmatu w zarządzaniu projektami – tradycyjne podejście kaskadowe, ze sztywnie wyznaczonymi budżetem i harmonogramami, długim czasem realizacji i brakiem możliwości wprowadzania zmian w trakcie, czasami okazywało się zawodne. Manifest Agile podsumował doświadczenia osób pracujących w niewielkich, elastycznych zespołach, podsumowując je w kilku prostych zasadach, które oznaczały nowe otwarcie dla IT i zarządzania projektami w ogóle. Zasady, które znalazły się w manifeście to stawianie na ludzi i interakcje zamiast procesów i narzędzi, współpracę z klientem zamiast formalnych ustaleń, działające oprogramowanie zamiast obszernej dokumentacji oraz na reagowanie na zmiany zamiast podążania za planem. Łatwo zauważyć, że tak sformułowane wytyczne są właściwie kwintesencją wszelkich podejść zwinnych i doskonale wyrażają sposób pracy znany wszystkim, którzy kiedyś się z nimi zetknęli. Projekty zarządzane zgodnie z zasadami Agile przeprowadza się w krótkich cyklach nazywanych sprintami, które trwają zazwyczaj od tygodnia do czterech. Wypracowywany produkt jest dostarczany w niewielkich „porcjach” jeszcze w trakcie trwania projektu, dzięki czemu można na bieżąco poznawać opinię i wrażenia klienta, uwzględniając je w swoich następnych działaniach i dostosowując do nich dalszy kierunek naszego przedsięwzięcia.

Ważnym aspektem Agile jest nacisk położony na kwestie współpracy i relacji w zespole projektowym. Odrzuca się tu sztywne hierarchie i stawia na bardziej horyzontalną komunikację. Zespoły są samoorganizujące się i kros-funkcjonalne – ich członkowie sami decydują o tym jak najlepiej podejmować działania, łączą w nich różne obszary i mogą wykazywać się autorską inwencją w rozwoju projektu. Ma to bardzo pozytywny wpływ na motywację pracowników, którzy, zyskując autonomię w pracy, działają sprawniej i wydajniej.

Należy pamiętać o tym, że w Agile wszystkie wymienione wartości mają taką samą wagę i wcielanie w życie tylko jednej albo części z nich przy pominięciu pozostałych, sprawia, że nie możemy danego projektu nazwać faktycznie „agile’owym”. Aby nasza praca rzeczywiście zasługiwała na to miano, musimy spełniać wszystkie wymagania; samo skupienie na technicznej precyzji i jakości nie wystarczy jeżeli będziemy przy tym lekceważyć rolę i zdanie klienta, tak samo „agile’owy” nie będzie projekt spełniający oczekiwania zleceniodawcy, ale prowadzony w autorytarnych, nie szanujących podmiotowości zespołu, warunkach. Można powiedzieć, że wszystkie wartości Agile tworzą swego rodzaju „naczynia połączone”, które dopiero tworząc całość, zapewniają nam unikatowy standard.

Przekonaj się sam

Niektórzy twierdzą, że Agile tak naprawdę nie jest osobną metodyką zarządzania projektami, ale po prostu stworzeniem zespołowi idealnych warunków do pracy, tak żeby przynosiła ona jak najlepsze efekty; brakuje tu w końcu bardzo twardych wskazówek, a pewna dowolność czy spontaniczność jest wpisana w samą istotę Agile, w przeciwieństwie do uporządkowanych i sztywnych podejść tradycyjnych. Przyjęło się ją jednak tak nazywać, spory o nazewnictwo mają zresztą nie tak duże znaczenie. Naprawdę ważne jest po prostu to, że zasady Agile znajdują znakomite zastosowanie w pracy projektowej i to nie tylko w IT, ale również w bardzo wielu innych branżach. Oczywiście, nie będzie to dotyczyć każdego projektu, podejścia tradycyjne również mają swoje stałe miejsce, zwłaszcza w projektach dużych i rozbudowanych, ale wszędzie tam gdzie najbardziej potrzebne są elastyczność, świeżość spojrzenia, nieszablonowe myślenie i otwartość na zmiany czy eksperymenty, Agile sprawdza się bardzo dobrze i owocuje wspaniałymi wynikami.

Sprawdź ofertę szkoleń z Agile w Altkom Akademia pod adresem: https://www.altkomakademia.pl/kategorie-szkolen/agile/.

Likes:
0 0
Views:
675
Article Categories:
Finanse i praca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *