Burza z piorunami. Czy to groźne dla fotowoltaiki?

Burze z silnymi piorunami od lat fascynują ludzi. Te nadal nieokiełznane siły natury przez jednych uważane są za cud natury, inni zaś czują strach wobec możliwości wystąpienia zagrożenia oraz szkód materialnych w związku z nawałnicami. Z pewnością i posiadacze systemów fotowoltaicznych, oraz osoby planujące taką inwestycję mają pewne obawy, czy zmienne warunki pogodowe oraz burzowe warunki podczas letniego sezonu nie wpłyną na pracę systemu. No właśnie, czy warto przejmować się wyładowaniami naturalnymi w kontekście pracy naszej farmy fotowoltaicznej?

Wielu z nas, w tym również mniej doświadczeni użytkownicy produktów firmy Wasta może mieć złudne pojęcie, że prawdopodobieństwo uderzenia pioruna w określony cel powodując poważne zniszczenia są bardzo niskie. Zmienne warunki pogodowe oraz coraz częściej występujące rozbudowane komórki burzowe niewątpliwie stanowią jednak spore zagrożenie. Piorun jest niczym innym jak wyładowaniem elektrycznym, które trwa przez bardzo krótki czas, lecz niesie ze sobą ogromną ilość energii. Uderzenie przykładowo w wysokie drzewo w obrębie budynków może wpłynąć na urządzenia elektroniczne nawet w promieniu kilku kilometrów od miejsca uderzenia. Instalacje elektryczne spotykają się w tym czasie z ogromnym napięciem, które może wywołać uszkodzenie sprzętu, a także w konsekwencji przepalenia elektroniki pożary instalacji.

Uderzenie błyskawicy musi więc mieć jednocześnie dość istotny wpływ na działanie systemów, które wykorzystuje fotowoltaika. Jak wiadomo sama instalacja podłączona jest do domowej sieci elektrycznej, w przypadku więc wystąpienia przepięć wywołanych uderzeniem pioruna również podzespoły elektrowni mogą ulec uszkodzeniu. Wielka siła gromu powoduje również zakłócenia w produkcji energii destabilizując chwilowo, lub na dłużej proces produkcji energii. Co ciekawe, wiedząc, że prawdopodobieństwo uderzenia pioruna w mieszkanie jest niewielkie, posiadacze paneli znacznie częściej przygotowują swoją elektrownie na budynkach, niż na prywatnych działkach.

Aby zabezpieczyć się przed szkodliwym działaniem błyskawic i ewentualnym przepaleniem sprzętu, przede wszystkim warto zainstalować piorunochrony, które można zamówić na stronie https://wasta.com.pl/. W przypadku ewentualnego uderzenia błyskawicy zostanie ona szybko odprowadzona do uziemienia, dzięki temu zminimalizujemy wpływ energii jaką ze sobą niesie. Dobrym pomyłem, który ograniczy ryzyko przepięć spowodowanych uderzeniami nawet znacznie oddalonymi jest instalacja ochronników przepięć. Zabezpieczają one przewody napięcia stałego oraz zmiennego które wykorzystuje fotowoltaika. Tego typu urządzenia działając na zasadach półprzewodnikowych są w stanie redukować energię o wysokim napięciu oraz zmniejszać obciążenie elektrowni w przypadku uderzenia pioruna.

Likes:
0 0
Views:
621
Article Categories:
Dom i ogród

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *