Czy hale stalowe odporne są na zimowe warunki

Budowa hal w oparciu o konstrukcje stalowe to rozwiązanie, z którego korzystają praktycznie wszystkie branże działające w obrębie polskiej gospodarki. Hale stalowe przeważają nad swoimi murowanymi odpowiednikami pod wieloma względami, a zwłaszcza pod kątem funkcjonalnym i technicznym.

Hala ze stali a hala murowana

Hale wybudowane w oparciu o konstrukcje stalowe są wykorzystywane w wielu różnych gałęziach gospodarki. Ich budowa jest znacznie tańsza i szybsza niż budowa budowli murowanych. Hale stalowe są łatwe w montażu i demontażu, a także doskonale „radzą sobie”z zewnętrznymi czynnikami pogodowymi. Niestety, wielu inwestorów wciąż nie ma pewności co do ich funkcjonalności w warunkach zimowych. Czy to oznacza, że właściwości hal stalowych zimą uniemożliwiają ich eksploatację w tej szczególnej porze roku?

Charakterystyka hal stalowych

Konstrukcje hal stalowych są oparte na specjalnych prefabrykatach, które powinny być dodatkowo zabezpieczone ochronną warstwą cynku. Dzięki temu doskonale znoszą one działanie deszczu, śniegu, kondensującej się pary wodnej, a także mrozu. Dzięki temu hale stalowe zimą są doskonale chronione przed korozją, co oczywiście wydłuża ich całkowity czas eksploatacji. Dużo istotniejsze jest to, czy hala jest przystosowana do znoszenia dużych obciążeń generowanych przez pozostały na dachu śnieg. Dlatego hale te powinny być wyposażone w przechylony pod odpowiednim kątem dach, z którego śnieg będzie się łatwo zsuwał. Należy też pamiętać, by przed zimą dokładnie sprawdzić stan techniczny budynku, a zwłaszcza jakość powłoki cynkowanej. Dzięki temu można mieć pewność, że newralgiczne elementy konstrukcji stalowej nadal zachowają swoją nośność.

Eksploatacja hali zimą – podstawowe wskazówki

Użytkowanie hal stalowych zimą wymaga podjęcia się wielu zadań pomocniczych, które będą miały istotny wpływ na funkcjonowanie tych obiektów. Mowa tu m.in. o zabezpieczeniu dróg ewakuacyjnych przed zasypującym je śniegiem, utrzymanie drożności kanałów transportowych, a także monitorowanie zadaszenia pod kątem ewentualnych przecieków. Ważne jest również dokonywanie rzetelnych analiz dotyczących bieżącego obciążenia dachu. Jeśli jest to konieczne, warto skorzystać z pomocy ekipy odśnieżającej dach, która usunie również ciężki i zmarznięty śnieg. Jego stopniowe nadtapianie jest bardzo dużym wyzwaniem, które wpływa na wzrost obciążenia zadaszenia.

Podsumowując, eksploatacja hali stalowej w porze zimowej wymaga zastosowania odpowiednich kroków, dzięki którym łatwiej zadbać o bezpieczeństwo znajdujących się w hali osób i posiadanego w niej mienia. Więcej o halach stalowych dowiedzieć się można ze strony ich producenta: https://skeleton.pl.

Likes:
0 0
Views:
361
Article Categories:
Budownictwo i nieruchomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *