Każdy uczestnik ruchu drogowego (nie tylko kierowca, ale również pieszy czy rowerzysta) doskonale wie, że sytuacja na drodze bywa dynamiczna. Nie dałoby się właściwie użytkować drogi bez narażenia zdrowia i życia, gdyby nie odpowiednie oznakowanie. Niezbędnym elementem oznakowania są urządzenia BRD, o których opowiemy w naszym artykule.
Czym są urządzenia BRD?
Urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego to specjalistyczne elementy oznakowania, posiadające certyfikaty i atesty. Zadaniem takich urządzeń jest zminimalizowanie pojawiających się na drodze zagrożeń poprzez ostrzeganie uczestników ruchu drogowego. Elementy te służą również do wskazywania kierunku i zakresu ruchu pojazdów, zabezpieczenia pełnego ruchu tak kierowców, jak i pieszych, zapewnienia płynności ruchu. Są również przydatne, gdy trzeba zablokować wyjazd z posesji czy uniemożliwić pojazdom poruszanie się po określonym terenie. Właściwie rozmieszczone urządzenia BRD zapobiegają wypadkom i znacząco zwiększają bezpieczeństwo. Warto nadmienić, że zasady rozmieszczania urządzeń są opisane w Ustawie Prawo o ruchu drogowym.
Rodzaje urządzeń BRD
Urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego to między innymi:
- Bariery drogowe – sprawdzają się przy wydzielaniu pasów ruchu, wykonywaniu rond czy tworzeniu miejsc parkingowych, ale także na mostach.
- Słupki prowadzące – umieszczane po obu stronach jezdni słupki umożliwiają kierowcom zorientowanie się co do szerokości drogi, szczególnie nocą. Produkowane są jako jeden element (bez łączeń itp.) z tworzywa sztucznego, odpornego na niekorzystne warunki atmosferyczne.
- Słupki przeszkodowe – stosuje się go, aby wskazać kierowcom wysepki czy występujące na drodze przeszkody. Słupki te mają kształt walca i wykonane są w kolorze żółtym, a na ich korpusie umieszczono pasy folii odblaskowej.
- Słupki krawędziowe – służą do oznakowania zjazdu ze skrzyżowania we właściwym kierunku. Są przydatne, ponieważ znacząco ułatwiają manewr skręcania podczas kiepskiej widoczności.
- Osłona zabezpieczająca – oklejona folią odblaskową osłona wykonana jest w formie monobloku (jako jeden element). Stosuje się ją przed zjazdami czy rozwidleniami.
To tylko kilka z wielu dostępnych elementów, które zaliczają się do urządzeń BRD. Raz jeszcze warto podkreślić, że urządzenia te spełniają surowe wymogi i normy, dzięki czemu są dopuszczane do użytku. Ponadto są wykonane z trwałych i odpornych na czynniki atmosferyczne tworzyw. Takie elementy wyglądają estetycznie, a przede wszystkim służą uczestnikom ruchu drogowego bez obaw o ich zniszczenie. Tylko widoczne i zadbane urządzenia zapewniają bezpieczeństwo.