Czym są urządzenia BRD

Każdy uczestnik ruchu drogowego (nie tylko kierowca, ale również pieszy czy rowerzysta) doskonale wie, że sytuacja na drodze bywa dynamiczna. Nie dałoby się właściwie użytkować drogi bez narażenia zdrowia i życia, gdyby nie odpowiednie oznakowanie. Niezbędnym elementem oznakowania są urządzenia BRD, o których opowiemy w naszym artykule.

Czym są urządzenia BRD?

Urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego to specjalistyczne elementy oznakowania, posiadające certyfikaty i atesty. Zadaniem takich urządzeń jest zminimalizowanie pojawiających się na drodze zagrożeń poprzez ostrzeganie uczestników ruchu drogowego. Elementy te służą również do wskazywania kierunku i zakresu ruchu pojazdów, zabezpieczenia pełnego ruchu tak kierowców, jak i pieszych, zapewnienia płynności ruchu. Są również przydatne, gdy trzeba zablokować wyjazd z posesji czy uniemożliwić pojazdom poruszanie się po określonym terenie. Właściwie rozmieszczone urządzenia BRD zapobiegają wypadkom i znacząco zwiększają bezpieczeństwo. Warto nadmienić, że zasady rozmieszczania urządzeń są opisane w Ustawie Prawo o ruchu drogowym.

Rodzaje urządzeń BRD

Urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego to między innymi:

  • Bariery drogowe – sprawdzają się przy wydzielaniu pasów ruchu, wykonywaniu rond czy tworzeniu miejsc parkingowych, ale także na mostach.
  • Słupki prowadzące – umieszczane po obu stronach jezdni słupki umożliwiają kierowcom zorientowanie się co do szerokości drogi, szczególnie nocą. Produkowane są jako jeden element (bez łączeń itp.) z tworzywa sztucznego, odpornego na niekorzystne warunki atmosferyczne.
  • Słupki przeszkodowe – stosuje się go, aby wskazać kierowcom wysepki czy występujące na drodze przeszkody. Słupki te mają kształt walca i wykonane są w kolorze żółtym, a na ich korpusie umieszczono pasy folii odblaskowej.
  • Słupki krawędziowe – służą do oznakowania zjazdu ze skrzyżowania we właściwym kierunku. Są przydatne, ponieważ znacząco ułatwiają manewr skręcania podczas kiepskiej widoczności.
  • Osłona zabezpieczająca – oklejona folią odblaskową osłona wykonana jest w formie monobloku (jako jeden element). Stosuje się ją przed zjazdami czy rozwidleniami.

To tylko kilka z wielu dostępnych elementów, które zaliczają się do urządzeń BRD. Raz jeszcze warto podkreślić, że urządzenia te spełniają surowe wymogi i normy, dzięki czemu są dopuszczane do użytku. Ponadto są wykonane z trwałych i odpornych na czynniki atmosferyczne tworzyw. Takie elementy wyglądają estetycznie, a przede wszystkim służą uczestnikom ruchu drogowego bez obaw o ich zniszczenie. Tylko widoczne i zadbane urządzenia zapewniają bezpieczeństwo.

Likes:
0 0
Views:
292
Article Categories:
Motoryzacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *