Wszystkie prace budowlane i remontowe wymagają profesjonalnego i trwałego łączenia ze sobą różnego rodzaju elementów konstrukcyjnych. Bez tego niemożliwe będzie uzyskanie końcowego efektu pracy. W zależności od rodzaju materiału, z jakiego zostały wykonane części wymagające połączenia ze sobą, konieczne będzie użycie różnych elementów złącznych.
Śruby i wkręty
Najpopularniejszymi elementami złącznymi są różnego rodzaju śruby, wkręty, pręty gwintowane wraz z niezbędnymi nakrętkami i podkładkami. Wyróżniamy śruby o różnych kształtach łba (sześciokątne, stożkowe, walcowe, wypukłe, młoteczkowe, skrzydełkowe, oczkowe, radełkowe, kuliste, czy kształtowe), odmiennym gwincie oraz dedykowane do określonych materiałów – są specjalne śruby do drewna, metalu lub uniwersalne. Wszystkie te łączniki to tzw. elementy złączne A2 i A4. Oznaczenia te odnoszą się do rodzaju stali, z jakiej zostały wykonane. A2 oznacza stal nierdzewną, A4 natomiast stal kwasoodporną, przeznaczoną do pracy w agresywnych środowiskach kwasowych (np. w żrącym kwasie siarkowym).
Nity i nitonakrętki
Nity wykorzystywane są do łączenia ze sobą dwóch płaskich elementów, np. blach lub do przymocowywania ich do ściany. Istnieje bardzo dużo rodzajów nitów. Biorąc pod uwagę kształt łba, mamy nity: kuliste, z dużym kołnierzem, grzybkowe, czy stożkowe. Jeśli chodzi o materiał, do którego zostaną użyte oraz typ tzw. zakuwki, czyli elementu mocującego, istnieją: nity standardowe, szczelne, rozprężne, multigrip, powiększone, otwarte, zamknięte, rozwidlone, wpuszczane, rowkowane i wiele innych. Nity standardowe mają bardzo szeroki zakres zastosowania, zarówno jeśli chodzi o łączony materiał, jak i rodzaj prac. Nity rozprężne posiadają dużą siłę zacisku, ponieważ końcówka trzpienia rozszerza się w materiale, do którego zostaną wpuszczone, przez co są one niezwykle odporne na rozciąganie. Nity szczelne przeznaczone są do konstrukcji wodoszczelnych, a nity multigrip to tzw. nity wielozakresowe. Nity wykonuje się ze stali (m.in. nierdzewnej), miedzi, aluminium lub stopu miedzi i niklu. Nitonakrętki to rodzaj nitów rurkowych, których część gwintowana znajduje się w środku. Istnieją nitonakrętki otwarte, zamknięte, a biorąc pod uwagę kształt łba, m.in. sześciokątne i cylindryczne. Nitotrzpienie z kolei posiadają zewnętrzną część gwintowaną i charakteryzują się dużą wytrzymałością.
Wcisk
Elementy wciskane są wtłaczane do materiałów. Formują one ich kształt w obrębie otworu za pomocą specjalnych wycięć w trzpieniu. W ten sposób możliwe jest połączenie konstrukcji. Wyróżnia się tutaj: kołki, nakrętki, czy tulejki.
Elementy do zgrzewania
Tego rodzaju łączniki umożliwiają dalsze łączenie detali po ich podgrzaniu. Są to: tulejki gwintowane, bolce z gwintem lub bez, konektory uziemiające i szpilki.
Pomocne narzędzia
Elementy złączne wymagają użycia specjalnych narzędzi. Narzędzia do nitowania i narzędzia do wciskania mogą być zasilane akumulatorowo lub prądowo lub są to narzędzia do ręcznej obsługi. Narzędzia do zgrzewania z kolei wymagają zasilania, potrzebnego do wytworzenia temperatury, w wyniku której materiały zostaną nadtopione w miejscu zgrzewu i w ten sposób połączone.
W elementy złączne zaopatrzysz się w http://norsteel.pl/