Historia rozwoju aparatów USG

W dobie błyskawicznego rozwoju medycyny, wciąż jednym z ważniejszych zagadnień są możliwości diagnozowania chorób. Diagnostyka powinna być tania, szeroko dostępna i przede wszystkim nieinwazyjna. Warunki te spełniają już od lat 60. XX wieku aparaty ultrasonograficzne. Dzięki nim możliwe jest wykrywanie zamian nowotworowych, krwawienia, stanów zapalnych, ciąży i wielu innych.

W czasie tych 50 lat aparat USG uległ znacznym modyfikacjom. Zostały wprowadzone nowe funkcje, poprawiono jakość obrazu i umożliwiono poszerzenie zakresu badania ludzkich tkanek. Aparaty stacjonarne nadal stanowią dużą i ważną grupę sprzętu, jednak w ostatnich latach na arenie diagnostycznej pojawiły się aparaty przenośne, które powoli stają się coraz bardziej popularne. Ceny aparatów USG wahają się od około 100 tysięcy zł do takich za 9 tysięcy. Średnią wartością za nowy aparat, z funkcją Doppler jest 40 tysięcy zł. Wszystko zależy od tego jakie mamy wymagania. Im bardziej zaawansowane i dokładne badania będą miały być wykonywane, tym większą kwotę będzie trzeba zapłacić. I tak możemy wybierać pomiędzy opcjami USG 3D, 4D, specjalistycznymi funkcjami klinicznymi, opcją obrazowania hemodynamicznego. Wachlarz możliwości jest naprawdę pokaźny.

Na rynku dostępna jest również niemała grupa sprzętu używanego, którego zaletą oczywiście będzie niższy koszt zakupu, natomiast trzeba się będzie liczyć z ceną, którą możemy ponieść za serwis takiego urządzenia. Niemniej jednak warto rozejrzeć się po rynku wtórnym, ponieważ można trafić na aparaty o krótkim czasie eksploatacji. Ceny sprzętu używanego wahają się w granicach 20 – 30 tysięcy zł.

Likes:
0 0
Views:
748
Article Categories:
Zdrowie i sport

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *