Jak działa przetwornica napięcia

Wybierając się np. w dalszą podróż samochodem, trzeba – przynajmniej na jakiś czas – zrezygnować z dostępu do urządzeń zasilanych napięciem „gniazdkowym” wynoszącym 230 V (50Hz). Niestety, czasami skorzystanie z nich staje się konieczne. Do takiej sytuacji może dojść np. na biwaku lub na skutek awarii głównego zasilania domowego.

Przetwornica jako funkcjonalny układ elektroniczny

Jedynym sensownym rozwiązaniem tego problemu jest – dostępna w naszej ofercie – przetwornica napięcia. Zasada działania tego układu jest dosyć prosta i polega na konwersji napięcia 12 V (na wyjściu gniazda zapalniczki) do napięcia 230 V. Chcąc uzyskać ten efekt, korzysta się najczęściej z transformatora, którego zadaniem jest konwersja napięcia pomiędzy określonymi na tabliczce znamionowej wartościami. Aby jednak do wspomnianej konwersji mogło dojść, konieczne jest zastosowanie falownika, który przekonwertuje przebieg stały (gniazdko zapalniczki) do przebiegu sinusoidalnie zmiennego.

Nie samym transformatorem żyje przetwornica

W powyższym układzie rola wspomnianego falownika jest dość istotna. W związku z tym, że do transformacji napięcia dochodzi tylko w warunkach zmiennego pola elektromagnetycznego, układ ten musi wygenerować prąd przemienny. Na tym jednak nie koniec! Zadaniem falownika jest bowiem „dostarczenie” energii, której przebieg w czasie będzie maksymalnie zbliżony do sinusoidy. Niestety, na rynku często można znaleźć przetwornice generujące przebieg prostokątny, który nie wystarczy np. do zasilania skomplikowanej i złożonej elektroniki. Co więcej, obecność przebiegu prostokątnego generuje dość duże straty wewnątrz układu, które najczęściej odkładają się w przetwornicy w postaci energii cieplnej.

Funkcjonalne zastosowanie przetwornicy samochodowej

Z punktu widzenia kierowcy samochodu, przetwornica napięcia może być wykorzystana do zasilenia praktycznie każdego odbiornika, począwszy od ładowarki smartfonu, aż po… kuchenkę mikrofalową. Naturalnie bardzo istotnym parametrem jest tu moc samej przetwornicy, której wartość należy uwzględnić w kontekście podłączanych do niej urządzeń. Sklep Kalibrujemy.pl oferuje tylko i wyłącznie najlepsze przetwornice, które zapewniają optymalną moc wyjściową, tzw. pełną sinusoidę i wysoki poziom niezawodności, który docenią zwłaszcza zawodowi kierowcy.

Podsumowując, korzystanie z przetwornicy napięciowej to prosta i skuteczna alternatywa dla osób, które – będąc w trasie – nie mogą naładować laptopa, przygotować potrawy, czy też włączyć swojego ulubionego odtwarzacza muzyki.

Likes:
0 0
Views:
508
Article Categories:
Technologie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *