Jak pielęgnować soczewki

Soczewki kontaktowe wielokrotnego użytku to komfortowe rozwiązanie i doskonała alternatywa dla tradycyjnych okularów. Należy jednak pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji. Tylko bowiem idealnie czyste i odpowiednio przechowywane soczewki korekcyjne optymalnie działają. Pielęgnacja soczewek nie jest czasochłonna, wystarczy poświęcić jej parę minut dziennie. Dbanie o soczewki nie jest też trudne. Umiejętna pielęgnacja soczewek kontaktowych sprowadza się do konsekwentnego przestrzegania kilku prostych zasad. Więcej informacji znajdziesz na: https://www.acuvue.pl/noszenie-pielegnacja-soczewek/pielegnacja-soczewek

Zdejmowanie soczewek

O ile przy soczewkach jednodniowych ich zdejmowanie ogranicza się do wyjęcia soczewek kontaktowych czystymi i suchymi rękoma oraz wyrzucenia, to w przypadku soczewek wielokrotnego użytku konieczne jest wykonanie dwóch dodatkowych czynności.

Po zdjęciu soczewek należy je przede wszystkim odpowiednio oczyścić, a następnie umieścić w pojemniku z płynem dezynfekującym. Bardzo ważne jest przy tym wyrobienie sobie na stałe takiego nawyku, by – za każdym razem, ilekroć zakładamy lub zdejmujemy soczewki kontaktowe – zawsze rozpoczynać tę czynność od tego samego oka. Stosowanie tej prostej zasady pomoże skutecznie uniknąć pomylenia soczewek i dodatkowo podniesie komfort z ich korzystania.

Czyszczenie soczewek

Po zdjęciu soczewki kontaktowej umieszczamy ją w zagłębieniu czystej i osuszonej dłoni i wyciskamy na nią kilka kropel płynu dezynfekującego. Palcem wskazującym drugiej dłoni przez kilkanaście sekund bardzo starannie i ostrożnie czyścimy jedną, a następnie drugą stronę soczewki.

Po tym zabiegu soczewkę z obu stron dokładnie spłukujemy płynem dezynfekującym i umieszczamy w pojemniku na soczewki, w odpowiedniej przegródce. Do spłukiwania soczewek nigdy nie stosujemy wody z kranu, ponieważ może ona zawierać zanieczyszczenia i stosowanie jej grozi uszkodzeniem soczewki i podrażnieniem oka.

Przechowywanie soczewek

Odpowiednia pielęgnacja soczewek kontaktowych to również umiejętne ich przechowywanie. Soczewki kontaktowe po każdym użyciu umieszczamy w idealnie czystym pojemniku, wypełnionym świeżym płynem dezynfekującym do soczewek. Pojemnik myjemy po każdym wyjęciu z nich soczewek.

Do mycia pojemnika, podobnie jak do czyszczenia soczewek, nigdy nie używamy wody z kranu. Pojemnik utrzymujemy w czystości, używając płynu dezynfekującego do soczewek. Po oczyszczeniu pojemnika nigdy nie wycieramy, tylko odwracając go do góry dnem, kładziemy na czystym papierze i pozostawiamy do wyschnięcia. Zalecane jest przy tym wymienianie raz w miesiącu pojemnika do przechowywania soczewek na nowy.

Likes:
0 0
Views:
669
Article Categories:
Zdrowie i sport

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *