Jak zostać kierowcą TIRa?

Lubisz jeździć samochodem, nie boisz się wyzwań, chcesz zwiedzić kraj i kontynent, a przy okazji zarobić na życie? Nic prostszego, zostań kierowcą TIR-a. Choć jest to trochę mylące, bo skrót ten to nazwa konwencji międzynarodowej, w potocznym języku oznacza on samochód ciężarowy z naczepą. Na rynku pracy brakuje doświadczonych kierowców, dlatego warto pomyśleć o zdobyciu takiego zawodu. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, co trzeba zrobić, by już niebawem zasiąść za kierownicą TIR-a.

Prawo jazdy C+E – najważniejsze informacje

Każdy kierowca tira musi mieć tak zwane zawodowe prawo jazdy. W ten sposób określa się kategorie dające uprawnienia do poruszania się pojazdami o wadze powyżej 3,5 tony. By móc przystąpić do egzaminu na kategorię C+E, która uprawnia do poruszania się zestawem z przyczepą, trzeba mieć prawo jazdy (kategoria C).

Egzamin na kategorię C+E jest tylko praktyczny i obejmuje takie elementy jak sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, sczepienie auta z naczepą czy też jazda po drogach publicznych. Po zdanym egzaminie kierowca nie może od razu ruszyć w trasę. Potrzebne jest jeszcze spełnienie kilku formalności. Konieczne jest ukończenie i pozytywne zaliczenie kursu kwalifikacji wstępnej. Dokument ten pozwala na wykonywanie zawodu kierowcy, wraz z dwoma orzeczeniami lekarskimi.

Pierwsze z nich wydawane jest przez lekarza medycyny pracy, a drugie przez psychologa. Kandydat na kierowcę musi rozwiązać kilka testów, a także zadań sprawnościowych. To na ich podstawie lekarz orzeka czy może on pracować jako kierowca, czy nie. Gdy mamy za sobą te formalności, warto postarać się o wyrobienie karty kierowcy. Jest to jednocześnie dokument oraz miejsce zapisu danych z nowoczesnych tachografów cyfrowych.

Dobrze wybierz ośrodek

Kursy na prawo jazdy C+E organizuje wiele ośrodków, jednak warto wybrać sprawdzony i polecany przez znajomych. Szkoła jazdy powinna oferować sprawne auto, najlepiej takie, jakie pojawi się na egzaminie. Ponadto musi mieć profesjonalnie wyposażony plac manewrowy i zatrudniać instruktorów z dużym doświadczeniem. Powinni oni także umieć przekazać posiadaną wiedzę.

Najlepsze ośrodki oferują także kursy na kwalifikację wstępną, gdzie przekazywana jest wiedza praktyczna, a także teoretyczna związana z konwencją transportu międzynarodowego TIR. Prawo jazdy C+E wymaga przyswojenia wielu informacji, dlatego też wybór profesjonalnego ośrodka nauki jazdy ma bardzo duże znaczenie. Od tego zależy Twoje przyszłe bezpieczeństwo jako kierowcy samochodu ciężarowego.

Likes:
0 0
Views:
921
Article Categories:
Finanse i praca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *