Jaki związek mają schorzenia tarczycy z arytmią serca

Osoby cierpiące na zaburzenia rytmu serca zwykle upatrują przyczyn tych nieprawidłowości właśnie w schorzeniach tego narządu. Mogłoby się wydawać, iż jest to logiczne rozumowanie – jeśli serce nie bije prawidłowo, to znaczy, że dzieje się z nim coś złego. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z wpływu chorób innych narządów na pracę serca. Jednym z nich jest właśnie tarczyca. Co sprawia, że nieleczone choroby tarczycy powodują arytmię serca?

Wpływ tarczycy na zaburzenia rytmu serca

Problemy z sercem mogą mieć związek zarówno jeśli mamy do czynienia z nadczynnością, jak i niedoczynnością tarczycy i zwykle ustępują po wyleczeniu tych schorzeń. Hormony tarczycy mają wpływ na układ sercowo-naczyniowy i obejmują takie nieprawidłowości jak:

  • rzut serca
  • ciśnienie tętnicze
  • opór naczyniowy
  • zaburzenia rytmu serca

Zwiększona produkcja hormonów tarczycy powoduje wiele objawów typowych dla chorób serca, takich jak jego niewydolność, niemiarowe bicie, migotanie przedsionków, jak również ból w klatce piersiowej. Przy niedoczynności tarczycy wśród objawów może pojawić się również duszność.

W jaki sposób zdiagnozować, co jest właściwym powodem arytmii serca

Przede wszystkim żadnej arytmii nie należy bagatelizować, nawet jeśli przechodzi bez żadnej ingerencji ze strony lekarza lub środków farmaceutycznych. Kluczowym jest wykonanie badań, w szczególności EKG, które pokaże zapis pracy serca. Profilaktycznie takie badanie można wykonywać również w domu, za pomocą urządzenia Kardia mobile. Więcej informacji na temat przeprowadzania domowego EKG znajduje się na stronie: https://arytmiaserca.pl/ Nastęnie warto sprawdzić stan tarczycy poprzez wykonanie odpowiednich badań. Jeśli okaże się, że nieprawidłowości w jej funkcjonowaniu, jak nadczynność, niedoczynność lub choroba Hashimoto to główna przyczyna arytmii serca i przykrych dolegliwości z tym związanych, należy jednocześnie przebywać pod opieką dwóch specjalistów – kardiologa oraz endokrynologa. Może się okazać, że trafna diagnoza i odpowiednie leczenie tarczycy pomoże jednocześnie pozbyć się kłopotów z sercem.

Likes:
0 0
Views:
957
Article Categories:
Zdrowie i sport

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *