Kredyt hipoteczny – jakie warunki należy spełnić, aby go otrzymać

Kupno własnego domu lub mieszkania nie dla wszystkich jest osiągalnym marzeniem. Własny kąt oznacza przede wszystkim stabilizację w życiu, ale aby móc zacząć wić swoje gniazdko, potrzeba sporego nakładu finansowego. Odkładanie pieniędzy może być dość czasochłonne, dlatego pierwszą myślą, jaka się pojawia, jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Czy takie rozwiązanie jest możliwe dla każdego?

Kto może ubiegać się o kredyt hipoteczny

Banki, udzielając tak wysokiego kredytu na długi czas nie mogą sobie pozwolić na żadne ryzyko, jeśli chodzi o spłatę. Dlatego zwykle możliwość otrzymania kredytu hipotecznego obwarowana jest wieloma warunkami, które kredytobiorca musi spełniać. Należą do nich:

  • zdolność kredytowa
  • informacja z BIK na temat innych zobowiązań i terminowości ich spłaty
  • wiek kredytobiorcy
  • wkład własny
  • rodzaj zatrudnienia
  • wysokość zarobków

Zawiłości w kryteriach przyznawania kredytu hipotecznego warto skonsultować ze specjalistą w tej dziedzinie, aby mieć świadomość, czy warto w danej sytuacji ubiegać się o niego. W tym pomoże z pewnością doradca finansowy Lublin, który przeanalizuje sytuację i podpowie, jak najlepiej przygotować się na rozmowę z przedstawicielem banku.

Co warto wiedzieć o kredycie hipotecznym

Rosnące stopy procentowe znacznie utrudniają otrzymanie kredytu hipotecznego. W niektórych bankach istnieje możliwość wyboru stałych stóp procentowych, ale należy się przygotować na to, że taka sytuacja nie dotyczy całego okresu kredytowania, ale kilku lat. Dodatkowo warto również wiedzieć, decydując się na tak długie zobowiązanie finansowe, na jaką kwotę orientacyjnie będzie opiewać comiesięczna rata, jakie są całościowe koszty takiego kredytu i w jakim banku najkorzystniej będzie podpisać umowę. W tym może pomóc kalkulator kredytu hipotecznego, który po podaniu wartości nieruchomości, okresu kredytowania i wysokości wkładu własnego szacuje wysokość raty. Jeśli okaże się, że budżet domowy udźwignie taki wydatek, a wszystkie kryteria zostały spełnione, pozostaje już tylko udać się do wybranego banku.   

Likes:
1 0
Views:
643
Article Categories:
Finanse i praca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *