Na czym wyszywać haftem krzyżykowym

Robótki ręczne to pasja wielu osób, ponieważ są odskocznią od rutyny dnia codziennego, uspakajają i odprężają. Szczególnie techniki hafciarskie mają swoje wierne grono zwolenników. Niektórzy wyszywają haftem płaskim, inni richelieu, ale to haft krzyżykowy daje najpiękniejsze i najbardziej spektakularne efekty dlatego docenia go coraz więcej osób. Aby jednak zająć się tą piękną odmianą rękodzieła artystycznego potrzebne są odpowiednie narzędzia. Jakie materiały są potrzebne do haftu krzyżykowego? Podpowiadamy w niniejszym poradniku.

Co jest potrzebne do haftu krzyżykowego

Najważniejszym materiałem jest specjalna tkanina do haftu, zwana kanwą. Może to być tkanina o różnych stopniach sztywności, od miękkiej, poprzez sztywną, aż do twardej. Kanwa jest materiałem o odpowiedniej teksturze co oznacza, że materiał składa się z małych oczek, które fachowo nazywają się splotami. Splot tkaniny może posiadać różną gęstość i wyraża się ją przy pomocy przelicznika „ct”. Symbol ten oznacza liczbę oczek, przypadającą na 1 cal tkaniny, przy czym większa liczba oznacza gęściejsze rozmieszczenie splotów na materiale. Kanwa jest podstawowym materiałem, służącym jako podkład hafciarki. Od jej rodzaju zależy dobór nici i igieł.

Kanwa do wyszywania – czym powinna się charakteryzować

Tkanina do haftu krzyżykowego powinna być dobrana do rodzaju projektu, umiejętności hafciarki i jej upodobań estetycznych. Należy pamiętać, że kanwa powinna być przede wszystkim pierwszorzędnej jakości, a to oznacza, że musi trwała, wytrzymała i odporna na niekorzystne czynniki zewnętrzne. Materiał do haftu krzyżykowego może być typowy, taki jak Aida lub Panama, który jest przeznaczony do haftowania obrazków ze wzorów graficznych lub do haftu obrusów i bieżników lub być sztywny. Ten ostatni świetnie nadaje się do produkcji kanw z nadrukiem. Kanwa może być także plastikowa lub poduszkowa.

Kanwy do haftowania – wybierz najwyższą jakość

Dobrej jakości materiał to podstawa, ponieważ od niego należy finalny efekt pracy i jej trwałość. Właśnie dlatego warto postawić na najlepszego dostawcę, takiego jak Gobelinek, ponieważ jest jednym z liderów pośród producentów tkanin do haftowania.
Oferujemy materiały do haftowania, które są dostępne w formie arkuszy lub można kupić je na metry. Znajdziesz u nas tkaniny hafciarskie o różnej gęstości, min. 10ct, 12ct, 13ct, 14ct i w bogatej palecie kolorystycznej. Najwyższa jakość to znak rozpoznawczy naszej marki dlatego tkaniny i kanwy cieszą się niesłabnącym powodzeniem zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.

Likes:
0 0
Views:
488
Article Categories:
Styl i moda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *