Oleje hydrauliczne

Oleje hydrauliczne stosowane są w napędach hydraulicznych, a także układach tłumiących. W związku z tym, że są medium nieściśliwym, można je sprężyć do ogromnego ciśnienia, dzięki czemu uzyskamy ogromną siłę w małym napędzie. W tym samym czasie dzięki temu, że olej smaruje elementy metalowe zmniejsza to ich zużycie.

Olej hydrauliczny – czym jest

Głównym zadaniem oleju hydraulicznego jest zamiana energii, której postać jest w postaci cieszy, w tą mechaniczną spotykaną w silnikach hydrostatycznych. Oleje hydrauliczne bywają także używane w strukturach tłumiących, gdzie ochraniają całą konstrukcję. Ponadto można go spotkać w układzie hamulcowym, czy też nawet w silnikach odrzutowców. Sprawdź szeroką ofertę olei hydraulicznych, oferowanych przez profesjonalną i doświadczoną firmę, jaką jest SPECOL.

Klasy olei hydraulicznych – jakie wyróżniamy

Na rynku jest kilka rodzai olei hydraulicznych, wszystko to ze względu na ich widełki ciśnień. Do tych najpopularniejszych należą:

  • oleje mineralne HL,
  • oleje mineralne HLP,
  • oleje mineralne HV,
  • oleje syntetyczne.

Nie można również zapomnieć o tym, że w związku ze stale rosnącą świadomością dotyczącą ekologii, w ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się oleje hydrauliczne biodegradowalne.

Na to należy zwracać uwagę podczas wyboru oleju hydraulicznego

Wiele producentów, w tym poważana firma SPECOL uważa, że podczas wyboru odpowiedniego oleju hydraulicznego należy zwracać uwagę na poniższe trzy kryteria, jakimi są:

  • lepkość płynu,
  • klimat,
  • warunki pracy.

Pamiętajmy, że klasa lepkości oleju hydraulicznego zależy w dużej mierze od klimatu. W nasza strefie klimatycznej, w ciepłych miesiącach należy zaopatrzyć się w klasę lepkości czterdzieści sześć. Z kolei klasa trzydzieści dwa przeznaczona jest do miesięcy zimnych. Klasy jakości, ze względu na warunki pracy to:

  • HL,
  • HLP,
  • HV.

W Polsce najpopularniejsze są oleje klasy jakości HL, a także HLP i HV.
Olej hydrauliczny klasy HL jest to olej najprostszym, który sprawdza się najczęściej w układach pracujących w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie występuje stała temperatura pracy. Przez długi czas był on także najpopularniejszym olejem do maszyn takich jak maszyny budowlanych pracujące na zewnątrz. W obecnych czasach można zaobserwować coraz to większe zainteresowanie olejami klasy HLP lub HV. Te oleje nadają się do pracy na zewnątrz pomieszczeń. Przy zmiennych temperaturach w lecie i zimie można spokojnie pracować na tym oleju, nie tracąc właściwości pod wpływem wyższej temperatury latem.

Likes:
0 0
Views:
311
Article Categories:
Technologie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *