Rodzaje umów o pracę

Otwierając większą firmę, dobrze jest zgromadzić zespół zaufanych ludzi, którzy będą wykonywać swoją pracę zgodnie z opisem stanowiska, będą sumienni i terminowi, a powierzone im zadania przyczynią się do coraz lepszej kondycji firmy. Kompetentnych pracowników łatwiej jest znaleźć, mając do zaproponowania dobre warunki pracy. Często wyznacznikiem atrakcyjnej oferty jest nie tylko wysokie wynagrodzenie, ale i umowa o pracę. Oczywistym jest, że każdy pracodawca chciałby, by zatrudnienie personelu nie wiązało się ze zbyt dużymi kosztami. Ale z kolei pracownik potrzebuje nie tylko pieniędzy za wykonywanie powierzonych zadań, ale chciałby mieć opłacone składki i możliwość skorzystania ze zwolnienia lekarskiego w razie choroby. Nie wszystkie umowy jednak zapewniają takie możliwości. Jakie są rodzaje umów o pracę?

Najczęściej wykorzystywane umowy o pracę

Specyfika umów jest różna. Ta najchętniej pożądana przez pracowników to oczywiście umowa o pracę, która daje najwięcej korzyści. W oparciu o kodeks pracy, kodeks cywilny, a także o ustawę Prawa Przedsiębiorców, do umów zaliczamy:

  • Umowę o pracę na okres próbny
  • Umowę o pracę na czas określony
  • Umowę o pracę na czas nieokreślony
  • Umowę zlecenie
  • Umowę o dzieło
  • Kontrakt B2B

Umowa o pracę daje możliwość stabilnego zatrudnienia, zagwarantowaną kwotę minimalną wynagrodzenia, regularność wypłat, opłacone składki zdrowotne oraz ZUS, jak również dodatkowe prawa wynikające z kodeksu pracy jak urlop, czy też określone normy czasu pracy. Takich warunków nie zapewnia najczęściej wybierana przez pracodawców umowa – zlecenie. Jest co prawda bardziej elastyczna, ale jej zawarcie nie obliguje pracodawcy do opłacania składek za pracownika. Z kolei umowa o dzieło jest najchętniej dedykowana osobom pracującym w wolnych zawodach i polega na wykonaniu określonej pracy za ustalone wynagrodzenie. Kontrakt B2B oznacza zawarcie umowy między dwoma firmami, co pozwala pracodawcy uniknąć wysokich kosztów zatrudniania pracownika.

Wynagrodzenie za wykonaną pracę. W przypadku każdej umowy, pracownik powinien znać wysokość zapłaty za powierzone mu obowiązki. Unikając zatrudnienia osób na podstawie umowy o pracę, pracodawca może zaproponować wyższe zarobki, gdyż nie opłaca składek za pracownika. Wynagrodzenia dla pracowników najwygodniej jest wykonywać z konta firmowego, na którym można m.in. ustalić stałe przelewy. Takie konto można wygodnie otworzyć na początku działalności, w oparciu o ranking kont firmowych. Jasne i czytelne warunki umowy o pracę i ustalenie atrakcyjnego dla obu stron wynagrodzenia pozwoli na długofalową współpracę między pracodawcą a pracownikiem.

Likes:
0 0
Views:
435
Article Categories:
Finanse i praca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *