Przygotowanie hali pod magazyn stały jest kilkuetapowym procesem, który ma na celu wykonanie konstrukcji z najdrobniejszymi szczegółami. Instalacja ma posłużyć na dłuższy czas, do tego ma zapewnić odpowiednią ilość miejsca na składowanie danego artykułu. Proces montażu konstrukcji jest stosunkowo szybki, wymaga jednak dokładności, precyzji, oraz odpowiedniego dopasowania składowych elementów konstrukcyjnych. Zobaczmy więc jak taki proces wygląda w praktyce.
Na początek projekt.
Podczas przygotowania projektu konstrukcji ważne są przede wszystkim jej parametry gabarytowe. Zastosowanie budowy segmentowej daje możliwość realizacji konstrukcji na dowolne wymiary. Rozmiary w jakich mogą zostać przygotowane hale magazynowe można dopasować do rodzaju przechowywanego w nim towaru, czy pojazdów obsługujących magazyn które również powinny się w nim zmieścić.
Podczas planowania wybierana jest również forma przygotowania stelażu konstrukcji. Zwykle stosowane są 2 rozwiązania konstrukcyjne:
- Przygotowanie hali stalowej na bazie dwuteownika gorącowalcowanego w zależności od wymagań klienta posiadającego lub nie posiadającego stalowego ściągu między wiązaniami. Takie rozwiązanie jest pomocne w przypadku konieczności uzyskania trwałej i prostej konstrukcji przykrytej dwuspadowym dachem. Maksymalna szerokość tego typu hali nie powinna przekraczać 36 metrów.
- Wykonanie obiektu z konstrukcji kratowej stosowane zwykle przy większych obiektach tego typu. Przy tej metodzie możliwy jest również montaż płaskiego dachu.
Stelaż jest, teraz obudowa
Po przygotowaniu stelażu trzeba zająć się pokryciem. Wykorzystywane są do tego celu różne materiały takie jak:
- płyta warstwowa. Ten materiał posiada dobre właściwości termoizolacyjne, zapewnia również doskonały efekt wizualny hali. W zależności od typu i rozmiarów konstrukcji dobiera się płyty różnej grubości dostosowanej zarówno na ściany jak i zadaszenie obiektu.
- blacha trapezowa. Produkt stosowany zwykle przy budynkach nie wymagających izolacji cielnej. Jest to opcja ekonomiczna, prosta w montażu oraz tania.
- ściany oporowe. Są to segmenty przygotowane tradycyjnymi metodami znajdujące się między słupami stalowymi. Ten wariant stosowany jest głównie dla rolniczych lub inwentarskich produkcji gdzie hale magazynowe wymagają zwiększonej odporności ścian na warunki zewnętrzne.
Dodatkowe zabezpieczenia
W końcowym etapie montażu hali przeprowadza się dodatkowe prace zabezpieczające konstrukcje przed zniszczeniem. Do podstawowych zabiegów jest malowanie wiat stalowych farbami cynkowymi i ognioochronnymi środkami oraz malowanie ścian konstrukcji. Ważny jest również montaż dodatkowych akcesoriów, takich jak elementów oświetlenia, wentylacyjnych systemów czy organizacja stolarki wykończeniowej. Firma Kobexstal zajmuje się również montażem okien oraz bram wejściowych i drzwi do konstrukcji, dostępny jest także montaż systemów grzewczych czy posadzki. Poznaj nas na: https://www.kobexstal.pl/pl/hale-magazynowe.html