Terapia uzależnień – czym jest i jak wygląda

Picie alkoholu, palenie papierosów, przyjmowanie narkotyków, praca, zakupy czy seks to zachowania i czynności odnoszące się do naszego poczucia zadowolenia. Często bywają źródłem poczucia bezpieczeństwa i odprężenia. Są swoistego rodzaju schronieniem bądź nagrodą, i tak rozumiane, mają pomóc nam odsunąć na bok palące nas troski i problemy. Większość z nich ściśle wiąże się ze zmianami hormonalnymi w naszym organizmie, zwłaszcza z wydzielaniem się dopaminy, serotoniny oraz endorfin, potocznie znanych, jako hormony szczęścia czy przekaźniki przyjemności. Stąd ryzyko popadnięcia w uzależnienia jest wysokie. Przyjmując substancję o określonym działaniu bądź zachowując się w pewien zdefiniowany sposób otrzymujemy nagrodę natychmiast. Z kolei niemożność zażyć danej substancji czy wykonania czynności sprawiającej nam przyjemność warunkuje pojawienie się nieprzyjemnych odczuć, co nazywamy zespołem odstawienia. Jednak o co chodzi w życiu, jeśli nie o unikanie nieprzyjemności i szukanie zadowolenia?

Jak sobie pomóc

Znakomita większość uzależnień opiera się na zaburzonym działaniu naszej wolnej woli. Jeżeli samo wyobrażenie sobie życia bez nałogu stanowi źródło lęku, nieprzyjemnych emocji a nawet fizycznego bólu, powinien być to dla nas sygnał, że potrzebujemy pomocy z zewnątrz. Warto uświadomić sobie, iż uzależnienia to zachowania, które można i trzeba regulować. Podlegają one systemowi motywacyjnemu i decyzyjnemu, który za tę regulację odpowiada. Wyjście z nałogu kończy się sukcesem najczęściej, kiedy odroczona w czasie gratyfikacja jest bardziej atrakcyjna niż natychmiastowa nagroda. Stąd terapie uzależnień oraz programy odwykowe bazują na ograniczaniu natychmiastowego nagradzania przy jednoczesnym zwiększaniu atrakcyjności celów długoterminowych. Fakt ten bezpośrednio wpływa na wzrost motywacji do działania na korzyść pozbycia się nałogu, co stanowi kluczową kwestie w całym procesie.

Warto zadać sobie kilka pytań wypisanych poniżej, które pomogą nam zrozumieć siebie i nasze funkcjonowanie w nałogu:

  • Do czego potrzebuję nałogu
  • Jakie schematy myślowe odgrywają ważną rolę w moim nałogu
  • Czy kiedy oddaję się uzależnieniu myślę „Nigdy mi się to nie uda”, „Nie mogę być bez tego szczęśliwy”, „Muszę to zjeść”
  • Dlaczego kocham nałóg

Odpowiedzi na te pytania będą punktem wyjściowym do zmiany naszego zachowania i myślenia o nałogu.

Terapia uzależnień Warszawa pomoże Tobie i Twoim bliskim dostrzec prawdziwą szkodliwość nałogu oraz sprawi, że przestaniesz wypierać ten fakt na korzyść czerpanej z uzależnienia przyjemności. Pokaże i nauczy Cię technik, dzięki którym stworzysz nowe, dobre dla Ciebie schematy myślowe, a także podsunie Ci pomysły na to, jak zagospodarować czas i przestrzeń zajmowaną dotychczas przez uzależniające działania i nawyki.

Psychoterapeuta pomoże Ci rozwiązać Twój problem, dostarczy Ci potrzebnych narzędzi oraz pokaże jak zmienić swoje życie i myślenie w wolną od nałogu podróż ku lepszemu. Nie czekaj, pozwól sobie pomóc już dziś. 

Likes:
0 0
Views:
507
Article Categories:
Zdrowie i sport

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *