Wysoka ugodowość nie zawsze idzie w parze z sukcesem zawodowym. Badania pokazują, że bycie życzliwym, uprzejmym i nad wyraz uczynnym człowiekiem może niestety oznaczać niższe zarobki na przestrzeni całej naszej kariery.
Ugodowość (według psychologicznego modelu Wielkiej Piątki) jest jedną z pięciu najważniejszych cech naszej osobowości. Jakie są osoby charakteryzujące się jej wysokim poziomem? Przede wszystkim są to osoby ufne i raczej prostolinijne. Ich zachowanie często pełne jest altruizmu i empatii. W dodatku są skromni i skorzy do rozczulania się. Przede wszystkim jednak osoby bardzo ugodowe charakteryzują się skłonnością do ustępliwości.
Zbyt wysoka ugodowość może więc okazać się przekleństwem na niektórych stanowiskach. Dlatego podczas wyboru ścieżki kariery warto wziąć pod uwagę swoją osobowość – możesz ją sprawdzić wypełniając test osobowości.
Dobrym przykładem zawodu zupełnie nie zgrywającego się z wysoką ugodowością będą wszelkie posady managerskie. Niejednokrotnie wymagają one podejmowania trudnych decyzji i przekazywania pracownikom złych wieści. Takie obowiązki mogą nie zgadzać się z empatyczną naturą osoby nad wyraz ugodowej.
Na szczęście istnieją zawody bardziej społeczne, takie jak te z dziedziny pielęgniarstwa czy poradnictwa. Niestety – o ile osoby ugodowe będą faktycznie lepiej czuły się na takich stanowiskach, to prace o takim charakterze są też często bardziej wymagające emocjonalnie. Bardzo często cechują się również wyższym wskaźnikiem wypalenia zawodowego. Na domiar złego są one również mniej płatne niż zawody związane z przedsiębiorczością, np. wspomniane już stanowiska managerskie.
Istnieją dwie główne przyczyny niepowodzeń zawodowych ludzi ugodowych. Badania wskazują, że osoby te są w stanie poświęcić własny sukces w celu uszczęśliwienia innych. Ponadto wykazują się też o wiele większą pasywnością podczas negocjacji swojego wynagrodzenia.
Wydaje się zatem, że trudności zawodowe osób ugodowych wynikają głównie z ich nadmiernego altruizmu oraz ustępliwości. W przeciwieństwie do nich, osoby o niskim poziomie wspomnianej cechy koncentrują się głównie na zaspokajaniu własnych potrzeb. Nie zważając na uczucia innych ludzi, zmierzają prosto do osiągnięcia własnego celu. Aktywnie poszukują prestiżu, celują w wysokie stanowiska oraz – w przeciwieństwie do ugodowych osób – bardzo szczycą się swoimi osiągnięciami.
Ludzie o niskim stopniu ugodowości często osiągają wyższe wyniki w skali tzw. ciemnej triady cech osobowości. Naukowcy uważają, że cechy te powiązane są z egoizmem, zachowaniami antyspołecznymi i – co ciekawe – z wyższymi dochodami. Do cech ciemnej triady zaliczamy makiawelizm, psychopatię oraz narcyzm.
Czy to oznacza, że osoby ugodowe skazane są na porażkę? Oczywiście, że nie! Grunt to znaleźć takie miejsce pracy i środowisko, w którym w pełni wykorzystamy swoje naturalne predyspozycje.