Kolektory słoneczne – sposób na ciepłą wodę

Posiadanie ciepłej wody w domu dzięki energii słonecznej nie jest już marzeniem, ale rzeczywistością, którą można osiągnąć w łatwy sposób. Kolektory słoneczne zapewnią stały dostęp do ciepłej wody przez praktycznie cały rok.

Coraz więcej osób jest świadomych możliwości, jakie daje energia słoneczna. Nie tylko pozwala oszczędzić sporo pieniędzy, ale przede wszystkim jest metodą na ekologiczne wykorzystywanie źródeł odnawialnych. Słońce to jedyna w swoim rodzaju materia, która nigdy się nie wyczerpuje i może zapewnić nam dostęp do prądu, a także ciepłej wody.

Nr 1 w Polsce

Dzięki naszemu klimatowi w każdą porę roku możemy cieszyć się promieniami słońca. Niebywale istotny jest dostęp do ciepłej wody. Potrzebna nam do mycia naczyń, kąpania się, ręcznego prania, sprzątania i wielu innych czynności. Czasem jesteśmy zmuszeni napalić w piecu lub skorzystać z elektrycznego bojlera. Nie jest to ani tania, ani komfortowa sytuacja. Również ogrzewacze zużywają spore ilości prądu podczas korzystania, co także przekłada się negatywnie na ogólny rozrachunek. Najlepszą inwestycją i numerem 1 w Polsce są kolektory słoneczne, które pozwalają nam w spokoju korzystać z różnorodnych technologii.

System nagrzewania wody

Wyróżniamy kolektory płaskie oraz próżniowe. Dotychczas pierwszym sposobem korzystania z energii słonecznej było montowanie kolektorów płaskich. Do tej pory udało się firmom takim jak WASTA stworzyć nowocześniejszą, bardziej wytrzymałą i mniej narażoną na straty ciepła budowę próżniową. Wszystkie kolektory przed zakupem powinniśmy sprawdzić pod względem posiadanych certyfikatów, gwarantujących bezpieczne użytkowanie.

Jak działa system?

W wielu domach znajdziemy bojlery, które zostały podłączone do ogrzewania CO. Rozwój wymusił stworzenie nie koniecznie droższych, ale zdecydowanie funkcjonalniejszych bojlerów, które możemy podłączyć do trzech źródeł energii, czyli do pieca CO, kominka oraz paneli słonecznych. Dzięki temu przez cały rok mamy stały dostęp do ciepłej wody.

Bilans końcowy

Zastanawiacie się, jak kosztowna może być inwestycja i jak szybko wam się zwróci? Do prawidłowego funkcjonowania potrzebujemy minimum 3,5 MWh, co wiąże się z kosztem około 20 tys. zł. Dużo? Jeżeli weźmiemy pod uwagę ogólne zużycie prądu oraz coraz wyższą jego cenę, okaże się, że nie jest to duża kwota, a gwarantuje nam nawet 25 lat spokojnego życia. Co miesiąc wraz z ogrzewaniem wody płacimy średnio 250 zł za prąd. To oznacza, że cały koszt zwróci nam się w zaledwie 7 lat, a przez następne 18 miesięcy będziemy go mieć praktycznie za darmo.

Likes:
1 0
Views:
695
Article Categories:
Budownictwo i nieruchomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *