Materiały odporne na ogień

Nazewnictwo zawiera wiele odmian określeń dla materiałów, których ogień strawić nie potrafi. Nie ima ich się wysoka temperatura wielkich pożarów. Otwarty ogień lub żar wydobywający się z innych materiałów nieodpornych na płomienie nie są w stanie zagrozić ich spoistości i właściwościom.

Materiały ognioodporne lub inaczej materiały ogniotrwałe stanowią ważny element w zestawie materiałowym sporządzanym w specyfikacji zamówień dla nowej inwestycji. Zresztą nie tylko branża budowlana korzysta z dobrodziejstw protekcji przeciwogniowej. Wiele urządzeń i maszyn wyposażanych jest w surowce odporne na podwyższoną ponad normę temperaturę pracy.

Taśma ceramiczna jako materiał elastyczny spełnia zadania izolatora ogólnego stosowania. I jest montowana nawet w trudno dostępnych miejscach budowli i aparatów przemysłowych, takich jak piece lub bezpośrednie wymienniki ciepła. Ważny w budowlance jest także beton ogniotrwały. Wiele konstrukcji wymaga zastosowania betonu odpornego na działanie mrozu. Piece hutnicze są tego standardowym przykładem.

Piece ogromnych rozmiarów, w których stosuje się beton ognioodporny, służą także do produkcji innych materiałów budowlanych. Produkcja małogabarytowych elementów ceramicznych odbywa się właśnie w wysokiej temperaturze pieca opalanego paliwami różnego rodzaju. Fakt wystąpienia temperatury sięgającej kilkuset, a nawet tysiąca stopni Celsjusza daje pierwszeństwo właśnie takim rozwiązaniom materiałowym.

Do prac wykończeniowych używa się także zapraw ogniotrwałych. Mieszanki glinokrzemianowe dają świetnie odpór wysokiej temperaturze. W skład mieszanek zapraw i betonów wchodzą jeszcze inne surowce odporne na żar.

Likes:
1 0
Views:
1290
Article Categories:
Budownictwo i nieruchomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *